dr Bartosz Ziemblicki Bartłomiej Klinowski

PODATKOWE ASPEKTY PRAWA SPÓŁEK

Strona Główna > Obsługa firm > Podatkowe aspekty prawa spółek
Przedsiębiorca działający w formie spółki prawa handlowego powinien mieć świadomość, że większość aktywności podejmowanych w biznesie rodzi określone skutki podatkowe. Rozpoczynając działalność warto zastanowić się nad odpowiednią formą jej prowadzenia nie tylko z punktu widzenia branży w jakiej działa przedsiębiorca, ale także z punktu widzenia podatków, które trzeba będzie płacić z tytułu osiąganych przychodów. Nie są także obojętne podatkowo wszelkie kroki przedsiębiorcy zmierzające do restrukturyzacji już działającego biznesu.

Obecność zaufanego doradcy podatkowego potrzebna jest już na etapie zakładania spółki prawa handlowego.

 

W miarę upływu czasu i rozwoju prowadzonego przedsiębiorstwa niezbędne staje się podjęcie kroków restrukturyzacyjnych, które co do zasady wywołują skutki podatkowe.

 

Przekształcenia, połączenia, podziały, likwidacje, zbycie aktywów- wywołują określone skutki podatkowe nie tylko dla samych spółek, ale także dla ich wspólników. 

 

Także każdorazowe wniesienie aportu, czy to do spółki osobowej czy kapitałowej, skutkować powinno podjęciem analizy, czy i w jakim zakresie zachodzi konieczność opodatkowania transakcji podatkiem VAT.

 

Dodatkowo, objęty dogłębną analizą podatkową, powinien być majątek będący przedmiotem przykładowo podziału czy aportu. W szczególności należy zbadać czy stanowi on zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych, gdyż od tego zależą skutki podejmowanych działań.

 

Oferta naszej kancelarii, oprócz asysty prawnej przy restrukturyzacji firm, obejmuje także doradztwo podatkowe. Często podjęcie określonych działań restrukturyzacyjnych uzależnione jest od skutków podatkowych jakie wywołują. Zawsze jednak staramy się znajdować takie rozwiązania, które są optymalne dla przedsiębiorcy.

1
Założenie spółki prawa handlowego
2
Przekształcenia, połączenia, podziały, likwidacja
3
Aporty a VAT
4
Zorganizowana część przedsiębiorstwa

WYRÓŻNIKI KANCELARII

NEWSLETTER

Otrzymuj informacje o najnowszych zmianach w ustawodawstwie polskim

Zapisz się
Proszę podać adres e-mail.
Niepoprawny adres e-mail.
Taki adres już istnieje.
Adres został dodany. Dziękujemy!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij[X]