PLANOWANIE SUKCESJI
Istota planowania sukcesji:
Planowanie sukcesji to świadome zarządzanie przyszłością swojego majątku, mające na celu takie uregulowanie stosunków majątkowych w życiu prywatnym i zawodowym, aby umożliwić bezproblemową wymianę pokoleniową w firmie (przejście twórcy firmy na emeryturę) oraz zapobiec problemom pojawiającym się w przypadku śmierci.
Planowanie sukcesji jest elementem, który powinien być uwzględniony w działaniach każdego przedsiębiorcy myślącego długofalowo. Planowanie sukcesji daje gwarancję, że tworzone przez lata przedsiębiorstwo nie rozpadnie się po śmierci właściciela, lecz będzie stanowiło podstawę stabilnej egzystencji kolejnych pokoleń jego rodziny. Kluczem do dobrego planowania sukcesji jest dobór właściwych środków z dziedziny prawa i ubezpieczeń.
Cel planowania sukcesji:
Celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych ze śmiercią, aby uniknąć pułapek wynikających z dziedziczenia ustawowego, dokonać optymalizacji podatkowej, zabezpieczyć majątek, spłaty i rozliczenia wzajemne pomiędzy spadkobiercami lub pomiędzy spadkobiercami i wspólnikami, a wreszcie pokierowanie podziałem majątku spadkowego.
Podstawowym założeniem planowania sukcesji jest budowanie i przekazywanie majątku w rodzinie. Plan musi być na tyle uniwersalny, żeby był dostosowany do zmieniającej się rzeczywistości i obejmował wszystkie składniki majątku i możliwe scenariusze. Spadkobiercy zaś powinni być przygotowani do przejęcia zarządu na majątkiem.
Drugim założeniem planowania sukcesji jest rozporządzenie majątkiem w sposób zgodny z wolą spadkodawcy. Chodzi zatem o utrzymanie majątku w stanie nieuszczuplonym, płynność zarządzania majątkiem, właściwy i bezsporny podział majątku w rodzinie, finansowe pokrycie spłat pomiędzy spadkobiercami lub osobami trzecimi (wspólnikami).
Instrumenty planowania sukcesji:
- zmiana formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej
- testament
- umowa majątkowa małżeńska
- darowizny
- ubezpieczenia
Analiza sytuacji prawno-finansowej:
Działania, mające na celu planowanie sukcesji, powinny być poprzedzone analizą prawno-finansową. Obejmuje ona odpowiedź na następujące pytania:
- Jakie aktywa tworzą przekazywany majątek i jaka jest ich wartość?
- Czy chcesz przekazać swój majątek już za życia czy dopiero po śmierci?
- Jaki stopień kontroli chcesz zachować nad przekazanym majątkiem?
- Kogo chcesz zabezpieczyć na wypadek swojej śmierci? Jak chcesz podzielić majątek? Czy masz dzieci z różnych związków? Czy jesteś w związku niesfomalizowanym?
- Jakie są finansowe plany innych członków rodziny, również w odniesieniu do darowizn i spadków?
- Czy Twoje firmy będą funkcjonować po Twojej śmierci? Czy przejście zarządu nad nimi będzie płynne? Czy spadkobiercy są na to gotowi? Czy może dojść do konfliktów między nimi?
- Czy ewentualne problemy w Twoich firmach zagrażają Twojemu prywatnemu majątkowi?
- Jak zminimalizować koszty (w tym podatkowe) przekazania majątku?
Oferowane usługi:
Usługi planowania sukcesji skierowane są do właścicieli firm (w tym wspólników spółek cywilnych, osobowych i kapitałowych), a także innych osób zainteresowanych zabezpieczeniem na wypadek śmierci. Podstawowe usługi wchodzące z zakres planowania sukcesji to:
- analiza sytuacji przedsiębiorcy, sporządzenie raportu i opracowanie planu sukcesji,
- sporządzenie projektów testamentów, umów majątkowych małżeńskich, przygotowanie darowizn,
- przeprowadzenie niezbędnych zmian i przekształceń podmiotów gospodarczych,
- przygotowanie polis ubezpieczeniowych.
WYRÓŻNIKI KANCELARII
NEWSLETTER
Otrzymuj informacje o najnowszych zmianach w ustawodawstwie polskim